3 zajímavosti, které o Bali nevíte

Bali, ostrov plný různorodostí, pestrostí a dechberoucích přírodních krás.

Na mapě malinká tečka v indickém oceánu, která přesto skrývá tolik zajímavostí. Často od lidí kolem sebe slýchávám, že je to vysněná oblast, kterou si přejí jednou za život navštívit. Chtějí se přesvědčit jestli to, co se všude o Bali píše, je pravdivé. Jsou tu však i určitá specifika, která i mě, jako zběhlého cestovatele, překvapila. Ráda bych se s vámi o pár z nich podělila.

1) Jména dětí zde nevybírají – jsou předem určena!

Ano, je to tak. Každé, ještě nenarozené dítě má již předem určené svoje jméno. Na Bali jsou totiž čtyři jména, která se dětem dávají, dle pořadí narození a v případě, že je dětí v rodině více než čtyři, začínáte s přiřazováním od začátku.

Takže čistě teoreticky je na Bali velmi možné, že v jedné rodině o 12 dětech, jsou 3 děti se jménem „Wayan“. Prvorozené dítě je považováno za nejvyspělejšího, což i  v tomto překladu jméno “Wayan” znamená. No a následuje řada dalších pro nás netradičních jmen. Pro druhorozené dítě je tu „Made“, dítě narozené v pořadí třetím nese jméno „Nyoman“ a čtvrté má již předpřipraveno do vínku jméno „Ketut“. Což v překladu znamená „ten nejmenší banán na stonku“ a kopíruje tak nejpozději narozeného syna či dceru.

Aby to nebylo zas tak jednoduché, každé jméno má i své variace, a tady se člověk už ztratí :-). Například “Putu,” “Kompiang,”nebo “Gede”, může být alternativa pro prvorozené dítě. Ještě, že v Česku je volba čistě na nás :-).

Zajímavostí je, že nerozhoduje, zda jde o jméno mužské, či ženské. Rozhoduje pořadí. Balijčané jsou však nesmírně pyšní na to, když jejich prvním dítětem je syn.

Tak hurá na Bali mezi Wayany, Madeho, Nyomany a Ketuty.

bali-1865883_1280

2) Je tu alkohol tabu?

Když jsem v roce 2016 drandila sama po ostrově na motorce, tak nějak podle pozorování, jsem nabyla pocitu, že Balijčané nepijí alkohol a je pro ně tabu.

No a co myslíte vy?

Balijčané, stejně jako všude ve světě, mají také svoje způsoby relaxu a konzumace alkoholu.

To, co je však jisté, nekonzumují ho v takové míře, jako západní civilizace.

Co mě překvapilo, tak víno na Bali je již dnes velmi dobře k sehnání. Milovníci vína ani zde na Bali zkrátka nepřijdou. Víno je opravdu pouze pro cizince a turisty. Už jen kvůli ceně, která je pro místní více než vysoká. V přepočtu na naše koruny vychází levnější láhev vína na 250 Kč. Na naší balijské svatební oslavě jsme místním nabídli, zda chtějí víno poprvé v životě ochutnat. Radost v očích a jejich zážitek měsíce po prvním doušku vystřídalo jasné gesto: „Tohle se nedá pít.“

Co obyvatelé však vidíte konzumovat, je jejich pivo Bintang, které je i součástí návštěvy každého turisty.

FullSizeRender 154

Muži zde rádi popíjejí i při významných příležitostech pálenku z kokosových palem či rýže, Arak.

Zajímavostí pro nás byla chutná novinka TUAK. Což je alkoholické místní pití, které je velmi podobné našemu burčáku a vyrábí se z cukrové palmy. Můj kamarád Made (druhorozený :-)) říká, že je to prospěšné proti diabetes, které se na Bali vyskytuje poměrně často. Skoro každé jídlo totiž obsahuje jako základ rýži a ta je bohatá na sacharidy.

3) Muslimská nebo Hinduistická země?

Indonésie = NEJVĚTŠÍ MUSLIMSKÁ ZEMĚ NA SVĚTĚ …

Ačkoliv je hlavním indonéským náboženstvím islám, překvapivě patří na Bali až 90 % populace k hinduismu. Jedná se o směs hinduismu a místní tradiční víry, hovoříme o balijském hinduismu. Počet muslimských věřících se pohybuje kolem 5 % a pozvolna stoupá s přílivem pracovní síly z ostrovů Jáva a Lombok. Kolem 1 % obyvatel vyznává křesťanství nebo buddhismus.

bali-2170900_1280

Z pohledu cestovatele zde vnímám velký respekt k sobě navzájem. Cítím z tohoto indonéského ostrova jakousi rozmanitost, která díky tomu vytváří celistvost.

Na zajímavosti tu narazíte všude. Rozdílnosti Evropy a Indonésie jsou tak viditelné, že z Bali zaručeně odjíždíte se zážitky v srdci na celý život. 

Specialistka na Bali - Ada Tzoneva

Adě se cestování stalo osudovým již během studií na Univerzitě Karlově, kdy 2 roky žila a studovala v Brazílii a půl roku v Portugalsku. Svou zatím poslední velkou cestu podnikla po dokončení studií, kdy strávila několik měsíců v Indonésii, která ji naprosto očarovala.

Mohlo by se Vám líbit…