Video: Očkování a bezpečnost ve Vietnamu

Je očkování do Vietnamu povinné? Co zásady bezpečného stravování?

Jaká je veřejná bezpečnost a zdravotnictví?

Dovolená ve Vietnamu je už prakticky v kapse a vy začínáte řešit, co vše vás tam může ohrozit. Nebojte se. Kromě popříletové únavy, tepla jako ve skleníku a plného břicha, vám mnoho nebezpečí nehrozí.  
 
Jsme zde zpět s dalšími informacemi – tentokrát o tom, jak je to s očkováním před příjezdem do Vietnamu a vůbec se zdravotní péčí v zemi. Vše podstatné se dozvíte v tomto videu.
 
Ke vstupu do Vietnamu není povinné žádné očkování. Mezi doporučené patří očkování proti: 

  • žloutence typu A a B
  • břišnímu tyfu
  • tetanu

Očkování proti žluté zimnici je úřady vyžadováno pouze při příletu z endemické oblasti (země, ve které se onemocnění vyskytuje).

A co zásady stravování a obecná bezpečnost? O té zjistíte více na našem webu v sekci Očkování a bezpečnost ve Vietnamu.

Ještě než celé toto téma odškrtnete jako vyřešeno, zvažte cestovní pojištění, které rozhodně doporučujeme sjednat.

V následujícím dokumentu naleznete to, které doporučujeme my!

 

Bonus navíc – pojistí vás i proti stornu zájezdu ze zdravotních důvodů!

Hledáte pojištění na cestu? Cenově nejvýhodnější do celého světa, připojištění COVID a další možnosti? My vám poradíme!

O Autorovi - Alena Lundová

Alena studovala v Austrálii, procestovala Nový Zéland, žila v Kanadě a na kole projela Japonsko, Střední a Jižní Ameriku. Vietnam si oblíbila pro skvělé jídlo, pestrou přírodou, etnické menšiny a odlišné životní hodnoty místních.

Ahoj cestovatelé,

chystáte se do Vietnamu a přemýšlíte, jestli je to bezpečná země? Co očkování, jak je to s kriminalitou nebo zda vás tam nekousne jedovatý had? Žádný strach. Vietnam je úplně na pohodu a zásadně se ničím nevymyká Evropě. Jestli vám něco opravdu hrozí, tak je to maximálně lehká únava po příletu a z té se vyspíte nebo plné břicho po ochutnávání všech těch úžasných dobrot. Takže raději půl litru slivovice s sebou 😉 Pozor také na přecházení silnice v Hanoji nebo Saigonu. Ale o tom až za chvíli.

Dobrou zprávou je, že očkování do Vietnamu není povinné. Pokud ale rádi a často cestujete, pohlídejte si “cestovatelskou očkovací trojici”: žloutenku typu A a B, tetanus a břišní tyfus. To se vám ostatně může hodit i doma. Očkování proti žluté zimnici je vyžadováno pouze pokud přilétáte ze země, kde se toto onemocnění vyskytuje, což ale Česko není. Pokud se pro některá z těchto očkování rozhodnete, nezapomeňte tak učinit s dostatečným předstihem, abyste stihli všechny potřebné dávky.

Ve Vietnamu vám nedoporučujeme pít vodu z kohoutku. Pijte raději vodu balenou. Je levná a koupíte ji na každém rohu. Jídlo je rychloobrátkovým zbožím. Vietnamci jedí od rána do večera a pokrmy jsou vždy čerstvé a vynikající. Nebojte se stravovat se v pouličních stáncích nebo bistrech, kde jsou místňáci. Je to sázka na jistotu.

Lékárny jsou ve Vietnamu široce dostupné a dobře vybavené. Pokud vám ale můžeme radit, přibalte si osobní mini lékárničku. Měla by obsahovat hygienické potřeby a osobní léky, které pravidelně užíváte. Osvědčené zabijáky bolesti nebo léčiva tlumící teplotu, léky proti průjmu, léky na alergii pokud nějakou trpíte. Přibalit můžete i vnější dezinfekci na oděrky nebo hmyzí bodnutí a něco proti nachlazení. Trpíte-li přepravní nevolností, přidejte také Kinedril. Nezapomeňte na antibakteriální gel na dezinfekci rukou, příp. repelent proti hmyzu. Tento však můžete bez problémů zakoupit až na místě.

První věc, které si při příletu do Hanoje nebo Saigonu všimnete, je ruch a zmatek v ulicích. Auta, motorky, cyklisté, chodci. Na první pohled učiněný chaos a při představě, že máte sami přejít silnici, vás nejspíš polije studený pot. Pravidla moc neexistují. Mějte oči na stopkách. Naši průvodci vám po příjezdu rádi předvedou jak na to. Osvědčeným tipem je připojit se k nějakému místňákovi a ulici přejít spolu. Příště už to zvládnete sami.

Pouliční kriminalita je ve Vietnamu minimální, ale stejně jako v každém velkém městě na světě, doporučujeme i zde dodržovat základní bezpečnostní opatření. Peníze si rozdělte do více kapes, zbytečně nemávejte mobilních telefonem nebo foťákem. Nedávejte na odiv své drahé šperky, kabelky a večer pokud možno využívejte ověřené taxi společnosti. Abych nezapomněla… ve Vietnamu se o ceně smlouvá. Tedy pokud není předem daná jako např. v supermarketech nebo v restauracích.

Na závěr krátké shrnutí:

*Očkování do Vietnamu není povinné. Zvažte však alespoň žloutenku, břišní tyfus a zkontrolujte si platnost tetanovky.
*Kohoutková voda není pitná. Pijte balenou.
*Vybavte si svou osobní mini lékárničku.
*Buďte opatrní při přecházení silnice.
*Pokud jedete na motorce, skútru – vždy s přilbou.
*Prevence je základ. Pozor na osobní věci při pohybu venku.
*Sjednejte si cestovní pojištění! My vám ho rozhodně doporučujeme. Pro klid duše. Nikdy nevíte, co se může na místě stát a těch pár stovek navíc nestojí za to riskovat celou dovolenou. Díky pojištění se o vás ve Vietnamu v případě potíží dobře postarají.

Autor: Alena Lundová

Mohlo by se Vám líbit…