Vánoce v Japonsku – jaké tam mají zvyklosti?

Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívejme přátelé! Rok se s rokem opět sešel a na dveře nám klepou vánoční svátky a s nimi spojený Štědrý den. Radostná setkání s rodinou, sváteční tabule prohýbající se pod tíhou vánočního cukroví a bramborového salátu, rozdávání dárků a nostalgická vůně jehličí jsou dnes již nezpochybnitelnou součástí tradičních oslav Vánoc v České republice. Zamysleli jste se však někdy nad tím, jak se slaví Vánoce v jiných koutech světa? Slavnosti a svátky v Japonsku jsou nedílnou součástí kultury této země. Pokud jste však zvědaví, jak probíhají vánoční oslavy v dalekém Japonsku, pohodlně se usaďte a prozkoumejte s námi vánoční zvyky a tradice, které tvoří podstatu japonských Vánoc.

Křesťanské svátky v zemi buddhismu?

Než se pustíme do popisu japonských vánočních zvyků, musíme si vysvětlit, jak to vlastně s těmito tradičně křesťanskými svátky v Japonsku je. Vánoce nejsou v Japonsku vnímány jako náboženské svátky, jelikož procento vyznavačů křesťanství je v Japonsku tradičně malé. K rozšíření těchto svátků došlo teprve v pár posledních dekádách, především pak v období po druhé světové válce, kdy bylo Japonsko okupováno Spojeneckými jednotkami. Právě díky vlivu amerických okupačních jednotek došlo k rozšíření vánočních tradic jako je posílání vánočních přáníček či rozdávání dárků.

Japonci chápou Vánoce jako svátky, kdy bychom kolem sebe měli šířit lásku a rozdávat štěstí. Vzhledem k tomu jsou Vánoce a především pak Štědrý den chápány jako svátky zamilovaných a připomínají spíše oslavy našeho Dne svatého Valentýna.

Svátek zamilovaných

Štědrý den v Japonsku patří zamilovaným párům, které spolu chodí na romantické procházky a vyměňují si mezi sebou dárky. Oblíbené jsou návštěvy nákupních center, které jsou v Japonsku v tento den otevřeny a nabízejí svým návštěvníkům úchvatnou podívanou, jelikož je všude vyvěšena vánoční výzdoba, nechybí ani obří vánoční stromy a obchody nabízejí speciální vánoční slevy na takřka veškeré nabízené zboží. Populární jsou také vystoupení pěveckých sborů, přičemž k jedněm z nejslavnějších patří Sbor číslo devět, který čítá zhruba 10 tisíc členů a který každoročně vystupuje v Ósace.

Mezi rodinami s dětmi je populární návštěva Tokijského Disneylandu, který je v tomto ročním období zahalen do vánočních barev, a každý den se zde konají velkolepá ohňostrojová představení. A když už jsme u japonských dětí, dárky jim nosí buď Santa Claus nebo Hoteišó, což je buddhistických bůh štěstí. Na rozdíl od svých českých vrstevníků však japonské děti nedostávají dárky na Štědrý večer, ale až na konci roku během, kdy se rozdávají tzv. Oseibo dárky.

TIP: Poznejte tradiční japonskou kulturu v Kjóto, gurmánskou Osaku, jedinečné památky a přírodu Japonska na zájezdu za japonskými samuraji od 37 490 Kč.  

Na vánoční tabuli jedině kyblík z KFC!

Kdo by čekal, že známí milovníci mořských plodů budou mít podobně jako Češi na štědrovečerním stole rybu, ten se bohužel mýlí. Japonské štědrovečerní stoly jsou zásobovány jídlem z prodejen KFC. Za tuto zvláštní vánoční tradici může veleúspěšná reklamní kampaň firmy KFC z roku 1974, kdy slogan „Na Vánoce Kentacky!“ předznamenal podobu svátečního stravování na dlouhá desetiletí dopředu. Mimochodem popularita KFC v tomto ročním období je v Japonsku tak vysoká, že nejenom restaurace KFC, ale i rozvážková služba této firmy bere rezervace na Štědrý den již několik měsíců dopředu!

japonskokfc

 

vanocnikolac

 

A u netradičních vánočních pokrmů ještě zůstaneme. Dalším typickým jídlem, na které v čase Vánoc v Japonsku narazíte téměř na každém kroku je tradiční vánoční dortík. Jedná se o klasický nadýchaný dortový korpus obalený šlehačkou a nahoře ozdoben jahodami.

 

Čas na rodinu

Jak jsme již psali výše, Vánoce jsou pro Japonce svátky zamilovaných. Státním svátkem je 23. Prosinec, kdy se slaví císařovy narozeniny. Na štědrý den je ovšem již opět otevřeno ve všech obchodech. Při jejich návštěvě by vás mohla překvapit vánoční hudba, jelikož typickým hudebním podkres japonských Vánoc tvoří Óda na radost od Ludwiga van Beethovena, která je zpívána s německým textem. Tato tradice má své kořeny u německých válečných zajatců, kteří byli v Japonsku umístěni za první světové války.

Českému pojetí Vánoc se blíží spíše japonská oslava Nového roku zvaná ošógacu. Klasicky se novoroční oslavy v Japonsku slaví od 31. prosince do 4. ledna a stejně jako u nás Vánoce patří setkávání rodin u tradiční sváteční tabule, předávání dárků, posílání novoročenek a návštěvám buddhistických chrámů a šintoistických svatyň (v českém prostředí samozřejmě kostelů).

Specialistka na Japonsko - Petra Lasovská

Pro Petru vše začalo dobrovolnickou stáží v Peru, kde ji učarovala místní kultura a lidé. Zjistit více o jiných zemích se vydala po Evropě, Americe, Indonésii, Vietnamu a nakonec rok žila na Novém Zélandu a studovala v Japonsku.

Mohlo by se Vám líbit…

Video: Jak letět do Japonska?

Video: Jak letět do Japonska?

Řešíte letenky do Japonska? Máte pocit, že cesta je dlouhá, drahá a únavná? Hledáte způsob, jak to vyřešit? Více zjistíte v našem videu.